WYSTAWA AF13 KOLOROWO 2018


WYSTAWA „AF13 KOLOROWO”


Wystawa „AF13 kolorowo” jest drugą wystawą organizowaną w ARTKwarium w Sosnowcu. Pierwszą był „Portret nieoczywisty”. Zawierała ona zdjęcia z przesłaniem emocjonalnym. Siłą rzeczy fotografie były B&W ponieważ tak przedstawiała się prawdziwa sztuka w poprzednim stuleciu. Szczytem były osiągnięcia fotografów lat 70-tych. gdzie alegorie i możliwości techniczne pobudzały autorów i odbiorców do zadumy czy szerszych refleksji. Tak było, ale uważam że trzeba o tym mówić i dziś przypominając ścieżki fotografii. Wystawa „AF13 Kolorowo” stoi w sprzeczności do tamtych założeń wręcz jest antagonizmem do poprzedniej wystawy.

„AF13 Kolorowo” Wypowiadamy się poprzez kolor. Ktoś ubiera się na zielono inny „lubi się” w czerwonym ktoś tam jeszcze w białym. Psycholog po takiej deklaracji jest w stanie rozpoznać charakter i cechy człowieka. Dokładnie tak samo dzieje się w dużych społecznościach. Francuzi ukochali sobie kolor niebieski, który jest obecny w ich życiu codziennym, jako kolor symbolizujący wolność, prawo do samostanowienia i godność. Raczej nie spotkamy w naszym otoczeniu jasnoniebieskich bram czy okiennic w domostwach, co jest np. cechą francuskiej prowincji. U Niemców dopuszczalny jest każdy kolor pod warunkiem, że będzie praktyczny. Łatwo można znaleźć tam firmy czy reklamy, w których na wiodąca czerwień jest mocno stonowana czy écru zamiast bieli. Zdaniem Niemców; „że reklama?….. to pisze a kolor nie musi być wyzywający, bo przecież wszystko widza”. Tak właśnie można by określić Niemieckie stanowisko do kolorów. Zmienia się to oczywiście bo i nurty narodowościowe są mało popularne i wszyscy otwieramy się na świat w tym również na wrażenia kolorystyczne. Amerykanie swój patriotyzm pokazują w kolorze swoich produktów, reklam, stron internetowych i generalnie wszędzie gdzie się da. Może się wydawać w kontakcie z amerykańskim odbiorcą, że barwy podstawowe to czerwony niebieski i biały. Należy w tym momencie wspomnieć też o mieszkańcach azjatyckich Chin gdzie kolor czerwony i żółty to warunek istnienia świątyń, pałaców a i ślubów, bo panny młode właśnie czerwień sobie ulubiły, jako gwarancje szczęścia i powodzenia. Widać, więc że barwy mają wpływ na nasze otoczenie a także my wyrażamy się barwami.

My Polacy zakochaliśmy się w czerni. Uwielbiamy czarno białe zdjęcia, bo niosą za sobą powagę, szlachetność przedmiotu i tradycyjną, jakość. W czerni chodzą nasi sędziowie, którzy mają być obliczem majestatu prawa, kiedyś byli w tej grupie nauczyciele, pocztowcy, policjanci. Wszystko za sprawą naszego patriotyzmu wyrażonego po powstaniu styczniowym, kiedy to w roku 1861 kobiety na znak żałoby narodowej ubierały czarne suknie. Było to tak wymowne i głęboko patriotyczne, że przyjęło się, jako świadectwo polskości i niepodległości. Przez kolejne długie lata kolor ten gościł w naszym społeczeństwie aż nabrał cech, o których pisałem wyżej. Pamiętamy Pawlaka z „Sami swoi” i jego czarny „świetlany garnitur”. Odzyskanie naszej niepodległości jest kolejnym wyzwoleniem wyrażonym tym razem w kolorach. Pokarzemy tutaj możliwości wręcz dekoracyjne wykonanych przez nas prac. Fotografia współczesna naszym zdaniem ma bawić, rozświetlać codzienność, towarzyszyć w naszym otoczeniu i dopełniać barwą uciekający wypełniony pracą dzień. AF13 tą wystawą zwraca uwagę na barwy, które żyją między nami a nie do końca je zauważamy. Z pełną radością i głębią każdego koloru możemy śmiało powiedzieć, że Polska jest wolna i każdy kolor jest dozwolony. Cieszymy się, że świat przedstawiony wystawą „AF13 Kolorowo” może zagościć w Państwa otoczeniu i zostać dekoracją Państwa codzienności.

Andrzej Madej – AF13


Wystawiający:

Aneta Konik, Aneta Mudyna, Bogusław Dudziak, Barbara Prasnowska, Elżbieta Wenda, Grzegorz Ojrzyński, Mariusz Broszkiewicz, Marcin Niemiec, Rafał Kalinowski, Waldemar Siatka, Zygmunt Besler, Zbigniew Ptaszek

Napisali o nas w magazynie fotograficznym Obscurny:

https://obscurny.com/pobierz/html/numer-14/index.html?fbclid=IwAR3KvLCUNNhihAtSpsNfOszUtKgg87GN4Y3_cZuUY7eL-bbsuWfumz6ZLjQ#af-kolorowo


« z 2 »

Brak możliwości komentowania.