MAREK KOSIBA


MAREK KOSIBA ARTYSTA FOTOGRAF RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
CZŁONEK RZECZYWISTY FOTOKLUBU RP – NR LEG. 353
www.marfot.pl

www.gigapano.net

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta


Fotografią zajmuję się od szkoły podstawowej. Najbardziej interesuje mnie techniczna strona fotografii. W czasach fotografii analogowej zajmowałem się izohelią – robiłem doświadczenia z naświetlaniem bardzo kontrastowych klisz drukarskich różnymi czasami, potem składałem takie klisze po 2 sztuki i naświetlałem papier kolorowy, innym kolorem dla każdego zestawu klisz. Będąc uczniem 8 klasy szkoły podstawowej opracowałem udoskonalenie kamery filmowej, za co otrzymałem tzw. Młodzieżowy Patent wręczony przez prezesa Polskiego Urzędu Patentowego na specjalnej konferencji w Warszawie. W 2 klasie liceum zostałem zaproszony do studia TVP w Warszawie, gdzie wystąpiłem w programie przedstawiającym młodych wynalazców. Zaprezentowałem tam następne udoskonalenia z dziedziny fotografii. Po skończeniu liceum rozpocząłem studia na Politechnice Krakowskiej, jednak przerwałem po 2 latach, ponieważ zająłem się projektowaniem i montażem różnych urządzeń ułatwiających pracę w laboratorium fotograficznym. Stworzyłem automatyczną, sterowaną przez komputer głowicę naświetlającą do fotografii barwnej oraz skaner mierzący klatkę negatywu w kilkudziesięciu punktach. Wszystkim sterował komputer, także zaprojektowany
i wykonany przeze mnie, gdyż w tamtych czasach komputery nie były dostępne w Polsce. Napisałem także specjalny program, który uwzględniał różnice pomiędzy różnymi rodzajami negatywów i „uczył się” w trakcie pracy. Po kilkunastu latach, kiedy zakupiłem minilaba Fuji, okazało się, że firma Fuji zastosowała bardzo podobny do mojego system „uczenia się” programu. Oczywiście także fotografowałem, miałem wystawy autorskie m.in. w Domu Kultury w Myślenicach, „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie, na Politechnice Krakowskiej. W 1982 roku otrzymałem uprawnienia instruktora fotografii kat 2, a 24.10.1983 uprawnienia instruktora fotografii kategorii pierwszej nadane przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa (zaśw. kwalifikacyjne nr. 83/83). Przez kilka lat pracowałem jako instruktor fotografii w domach kultury w Myślenicach i Głogoczowie. W roku 1996 założyłem firmę produkującą obiektywy do minilabów, specjalizowałem się w obiektywach, które podczas jednego naświetlania wykonywały jednocześnie kilka zdjęć o różnych wymiarach. Mniej więcej połowa produkcji była eksportowana głównie do Francji, Niemiec, USA i Singapuru. Po upowszechnieniu się fotografii cyfrowej obiektywy tego typu przestały być potrzebne, więc w 2002 roku opracowałem nowy model densytometru, na który wyrazili zapotrzebowanie producenci minilabów. Głównym odbiorcą densytometrów była chińska firma Shanghai Doli, która wcześniej używała produktów firm X-Rite oraz Barbieri, jednak mój densytometr okazał się dokładniejszy i tańszy. Od 5 lat zajmuję się fotografią panoramiczną. Posiadam największą w Polsce i prawdopodobnie największą na świecie bazę panoram sferycznych prezentującą amerykańskie Parki Narodowe, a szczególnie najciekawsze, trudno dostępne miejsca znajdujące się poza głównymi szlakami turystycznymi. Wykonuję także zdjęcia panoramiczne – gigapanoramy, które składają się z miliardów pikseli. Do najciekawszych należą gigapanoramy Krakowa wykonane z Kopców Kraka i Kościuszki, gigapanoramy Myślenic i Makowa Podhalańskiego wykonane ze szczytów wież kościelnych, gigapanorama stolicy Boliwii – La Paz wykonana na wysokości 4000 m n.p.m. oraz gigapanorama San Francisco. Jedna z moich panoram została opublikowana w grupie 100 najlepszych panoram 2010 roku na stronie: 
http://worldwidepanorama.org/worldwidepanorama/wwp1210/html/MarekKosiba-6606.html . Inna moja panorama została wydrukowana w wydanej we Francji książce PANOBOOK 2011, gdzie opublikowano 156 najlepszych zdjęć panoramicznych 2011 roku. Jestem wiceprezesem stowarzyszenia „Myślenicka Grupa Fotograficzna”, posiadam stałą rubrykę na pół strony w miesięczniku „Sedno”, gdzie publikuję zdjęcia i artykuły na tematy fotograficzne.


 

Brak możliwości komentowania.